Az egyik legismertebb mézfajta, az akácméz harmonikus, kellemesen lágy ízű, akácvirág illatú, édes, lágy és kevéssé savas méz. Színe víztiszta, néha halványsárga, egyes évjáratokban zöldes árnyalatig terjedhet. Gyümölcscukorban gazdag, akár egy-két évig is folyékony marad. Nem domináns ízkaraktere miatt az italok és sütemények szívesen használt édesítőszere. Fogyasztása önmagában, kenyérrel-vajjal, teában, sütés-főzéshez, müzli alkotórészként ajánlott. Használják még mézes pálinka és mézbor készítéséhez is. Mint a virág teája, az akácméz is ajánlott gyomorsav-túltermelés miatti emésztési zavarok kezelésére, erősíti az immunrendszert, csonterősítő, és méregtelenítő hatású.
MÉZFAJTÁK
Ha a méhek sokvirágú tarka réteken, díszkertekben, botanikus kertekben gyűjtenek vagy amikor a méhész ritkábban perget, a különböző eredetű nektár vegyes mézzé érik. A vegyes virágméz összetétele évszakonként és tájanként más és más. Sokféle cukrot, szerves savat, illóolajat, ásványi elemet tartalmaz, ami fokozza kedvező élettani hatásait. A virágméz a legértékesebb mézek közé tartozik, mivel a természetgyógyászatban is használt különféle növényekről származó nektár révén a méz hatásterülete is széles. A vegyes virágméz színe a halványbarnás színtől egészen a sötétbarnáig terjed. Hajlamos a kristályosodásra. Natúr fogyasztásra és sütemények ízesítésére kiválóan alkalmas. Fertőtlenítő, összetett hatású méz.
A hársméz színe borostyánsárgától a sárgásbarnáig terjed. Erős illatú, rendkívül zamatos, más mézekbe kerülve gazdagítja azok ízvilágát. Ajánlott nyugtalanság, idegesség, álmatlanság ellen. Hatásos bronchitis és minden felsőlégúti bántalom ellen.
Az egyik legmagasabb szőlőcukor tartalmú méz a repceméz. Gyorsan kristályosodik, napok alatt zsírszerűvé-krémszerűvé válik, ezért hívják krémméznek. Könnyen kenhető. A repceméz színe krémszínűtől a halvány sárgáig terjed. Enyhe zamata miatt előszeretettel használják teába, kávéba, mert a repceméz meghagyja az italok ízét, aromáját. Magas vastartalma miatt szervezeterősítő, fertőtlenítő-gyulladáscsökkentő, vérszegénység és gyomorsav-túltengés esetén ajánlott.
A napraforgóméz sajátos ízű, kellemesen aromás, illatos mézfajta. Közepesen gyorsan kristályosodik. Gyakran készül belőle krémméz. Színe aranysárgától a narancssárgáig terjed. A napraforgóméz sütésre, vajas kenyérre kenve vagy teába téve is kitűnő. Ajánlott prosztatabetegségekre, de koleszterinszint-csökkentő, szervezeterősítő hatása is van.
Világos színű, vagy kissé sárgásárnyalatú, rendkívül illatos, fűszeresen zamatos, jellegzetesen aromás mézfajtánk a selyemkóróméz vagy más néven vaddohányméz. Lassan kristályosodik. Igazi hungarikum. Nyers ételek különleges ízesítője.
A mézontófűméz, más néven facéliaméz kellemes, enyhén citromos illatú, selymes zamatú. Színe a világos víztisztától a barnásig terjed, kissé opálos. Magas gyümölcscukor-tartalma miatt lassan kristályosodik. Bőrápoló hatása miatt égési sérülésekre kiváló.
Magas ásványi anyag tartalmával tűnik ki a szelídgesztenyeméz. Színe a borostyánsárgától a sötétbarna színig terjed, jellegzetesen sárgásbarna. Gesztenyevirág illatú, jellegzetes enyhén kesernyés utóízű méz. Értágító hatású, szíverősítő és segíti a vérképzést.
Világos, néha zöldes-kékes árnyalatú, színű a levendulaméz. Lehet enyhén keserű. Használható sebfelületek kezelésére, rovarcsípésekre, fejfájásra, vesepanaszra. Erős fertőtlenítő hatású.
Édesharmat méznek vagy mézharmat méznek nem a virágok nektárjából, hanem a méhek általa a növények levelein található mézharmat összegyűjtésével előállított mézet nevezik. Többnyire fenyő, hárs, tölgy és fűzfaerdőkből gyűjtik a méhek. Fűszeres és különleges aromája egyedülálló a mézfajták között. Színe sötét, néha szinte fekete, magas ásványianyag-tartalma miatt fogyasztása jó étrendkiegészítő, vastartalma miatt vérszegényeknek hasznos.
A medvehagymaméz igazi ritkaság. Fűszeresen édes, nagyon kellemes aromájú, pikáns ízharmóniájú, zöldes árnyalatú csemege mézfajta. Koleszterinszint-csökkentő hatású.